فوران بزرگ خورشیدی در تاریخ 6 سپتامبر 2017

ُSDO ناسا دو فوران خورشیدی قابل توجه را ثبت کرد!!!

خورشید دو فوران مهم و قابل توجه را در صبح روز ۶ سپتامبر از خود آزاد کرد!قدرت این فوران خورشیدی در دهه ی آخیر بی سابقه بوده است. اولین آن ها در ساعت ۵:۱۰ و تابش قدرتمندتر در ساعت ۸:۰۲ اتفاق افتاده است.

(Solar Dynamics Observatory) که به طور مخفف SDO خوانده می شود و به طور مداوم خورشید را رصد می کند، در ۶ سپتانبر ۲۰۱۷ دو زبانه مهم خورشیدی را ثبت کرد. اتمسفر زمین از ما و دیگر جانداران در مقابل اثرات زیان بار زبانه های خورشیدی محافظت می کند اما این تایش ها می توانند لایه هایی از جو زمین که سیگنال های ارتباطی ما وجود دارند را مشوش کنند.

فیلم کوتاه ضبط شده توسط SDO ناسا از دو فوران عظیم

جهت اطلاع از تاثیرات این پدیده روی زمین به سایت منبع رسمی پیش بینی و هشدار وضعیت آب و هوای ایالت متحده آمریکا رجوع کنید.

اولین فوران در کلاس X2.2 و مورد دوم در کلاس X9.3 طبقه بندی شده اند. در این نمادگذاری X نشانه از تابش قدرتمند ایکس و اعداد پسین، قدرت این تابش را نشان می دهند. برای مثال X3 سه برابر قدرتمندتر از X1 می باشد (مشاهده می شود که فوران دوم بسیار شدیدتر از فوران اول است-مترجم-).

هر دو انفجار از یک منطقه فعال با برچسب AR 2673 فوران کردند که در ۴ اوت ۲۰۱۷ نیز زبانه هایی را گسیل کرده بود. شعله X9.3 بزرگترین شعله در سیکل فعلی خورشید است. دوره ِ خورشیدی تقریبا ۱۱ ساله است. چرخه کنونی خورشیدی در دسامبر ۲۰۰۸ آغاز شد و اکنون در وضعیت کاهش فعالیت است. در بازه ی زمانی این فاز از دوره، چنین فوران هایی در خورشید بسیار نادر می باشد اما تاریخ نشان داده است که با این وجود می توانند وجود داشته باشند.

برای مطالعه بیشتر به لینک (https://www.space.com/38057-sun-unleashes-decades-strongest-solar-flare.html) مراجعه کنید.

منبع: سایت رسمی ناسا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *