شبیه سازی سفر به مریخ در صحرای ظفار

شبیه سازی سفر به مریخ در صحرای ظفار

انجمن فضایی اتریش قرار است یک گروه از فضانوردان اتریشی را سال آینده یک ماه در صحرای ظفار اسکان دهد. این عملیات شبیه سازی ماموریت سفر به مریخ است.

به نقل از تایمز،   صحرای ظفار یکی از بدترین مناطق روی زمین برای زندگی است. جالب آنکه قرار است سال آتی گروهی ۶ نفره از فضانوردان به صحرای ظفار در عمان بروند و در یک عملیات شبیه سازی زندگی و سفر به مریخ شرکت کنند.

سطح مریخ

سطح مریخ

در هرحال فضانوردان در فوریه ۲۰۱۸ میلادی یک ماه را در این کویر در ایزوله کامل زندگی خواهد کرد. آنها تجهیزات مختلف مانند پهپاد، مریخ نوردهای روباتیک و گلخانه هیدروپونیک نیز همراه خود به این صحرا می برند تا ۱۹ آزمایش را در منطقه انجام دهند.

علاوه برگروهی که در منطقه آزمایشی فعالیت می کنند، گروه دیگری در مرکز کنترل این فرایند را رصد می کنند. فاصله مخابراتی بین دو گروه نیز ۱۰ دقیقه بین هر پیام در نظر گرفته شده که مشابه مریخ است.

این آزمایش درمنطقه ای به مساحت ۱۲۰ مایل مربع  از صحرای ظفار  انجام می شود که شباهت زیادی به مریخ دارد.(ایران اکونومیست)

 

لازم به توضیح است که سفر به مریخ، با دشواری‌های بسیاری رو به‌رو است. مهمترین معضل ابزار سفر است!

وقتی که صحبت سفر به مریخ باشد، اولین موضوعی که به ذهن می‌رسد، فضاپیمای حامل فضانوردان است. البته باید تأکید کرد که مشکل‌ترین بخش برای برنامه‌ریزی سفر نیز همین قسمت است. واقعیت این است که آمریکا به‌عنوان غول صنایع و فناوری هوافضا، چندسالی است که از حضور و فعالیت شرکت‌های خصوصی در این عرصه حمایت می‌کند. به‌این‌ترتیب هم‌اکنون چند شرکت بزرگ و کوچک در این عرصه حضوری چشمگیر دارند، برخی‌ فعالیت‌هایشان کاملا خصوصی است و برخی هم همکاری تنگاتنگی با مؤسسه‌های دولتی دارند. ناسا در مرحله اول، سفارش ساخت فضاپیماهایی را برای انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی داده است. شرکت بویینگ که با ناسا به توافق رسیده تسهیلات بهتری را برای مسافرت به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده کند، به‌تازگی کپسول فضایی استارلاینر (سی‌اس‌تی١٠٠ سابق) را معرفی و جزئیات انتقال بیشتر فضانوردان را اعلام کرد.

سفر به مریخ

سفر به مریخ

گفتنی است ناسا پیش از این از دو شرکت بویینگ و اسپیس‌اکس خواسته بود راهی به‌صرفه‌تر برای انتقال فضانورد طراحی کنند. درحال‌حاضر برر

سی این فضاپیما در جریان است و قرار است در پایان سال جاری میلادی، ساخت آن تمام شده و پس از انجام برخی آزمایش‌ها، در سال ٢٠١٧ به فضا فرستاده شود. هدف نهایی ناسا این است که امور انتقال تجهیزات و خدمه به ایستگاه‌های فضایی را به دو شرکت بویینگ (استارلاینر) و اسپیس‌اکس (دراگون کرو) بسپارد تا بتواند روی تحقیقات جدی‌تری برای سفر به مریخ متمرکز شود. ناسا این برنامه‌ها را به‌عنوان زمینه‌چینی برای برنامه بزرگ انتقال تجهیزات به مریخ معرفی کرده است. غیر از اینها، ناسا پروژه‌های دیگری نیز برای ساخت فضاپیما برای سفر به مریخ در نظر دارد مانند اوریون که نخستین پرواز آزمایشی بدون‌سرنشین خود را پنجم دسامبر سال ٢٠١۴ با موفقیت انجام داد. (سایت علمی بیگ بنگ)

منابع: iraneconomist.com
bigbangpage.com

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *