“فرجام باشکوه” کاسینی در آتش

کاوشگر کاسینی در تاریخ ۲۷ شهریور ساعت ۷ و ۵۵ دقیقه صبح جمعه به وقت تهران آخرین خبر خود را مخابره کرد. این در حالیست که کاسینی ۸۳ دقیقه قبل از آن در جو زحل سوخته بود.

کاوشگر کاسینی ٢٣ مهر سال ١٣٧۶ خورشیدی (١۵ اکتبر ١٩٩٧ میلادی) سفر خود را به‌سوی یکی از شگفت‌انگیزترین سیاره‌های منظومه شمسی آغاز کرد. زحل یا کیوان، سیاره حلقه‌دار منظومه شمسی، منظومه‌ای شگفت‌انگیز از اقمار مختلف را در اطراف خود گرد هم آورده است. این سیاره به‌ دلیل ساختار خیره‌کننده حلقه‌هایش و همچنین تعداد زیاد قمرهایش، سال‌های طولانی توجه بسیاری از رصدگران را به خود جلب کرده بود.

با مشارکت سازمان فضایی اروپا (esa) کاوشگری سطح نشین (هویگنس) نیز طراحی و ساخته شد تا سوار بر فضاپیمای کاسینی روی سطح قمر تایتان که از محتمل ترین مکان های منظومه شمسی از نظر وجود حیات است فرود آید.

کاسینی پس از مأموریت هویگنس به کار خود ادامه داد. مأموریت چهارساله کاسینی با موفقیتی خیره‌کننده همراه بود و بعد از پایان آن دوره، بار دیگر تمدید شد. داده‌های دقیق و بی‌نظیر از ساختار حلقه‌ها، قمرها و فعالیت‌های شگفت‌انگیز آنها، رفتارها و جزئیات دقیقی از برخی از اقمار ویژه‌ای که در اطراف زحل در حال گردش هستند، همچون انسلادوس، بخشی از دستاوردهای این مأموریت بود. علاوه بر اینها، در این مأموریت، تصاویر خیره‌کننده‌ای تهیه و به زمین ارسال شد که علاوه بر آنکه اطلاعات علمی بسیاری در اختیار دانشمندان و کارشناسان قرار داد، ناظران غیرمتخصص را نیز مسحور زیبایی منظومه شمسی ما و به‌‌ویژه

تصویر قطب شمال سیاره زحل و طوفان عجیب شش ضلعی آن که توسط کاوشگر کاسینی در 2 دسامبر 2016 گرفته شده است. هر پیکسل این تصویر 60 کیلومتر از این سیاره را نشان می دهد. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

تصویر قطب شمال سیاره زحل و طوفان عجیب شش ضلعی آن که توسط کاوشگر کاسینی در ۲ دسامبر ۲۰۱۶ گرفته شده است. هر پیکسل این تصویر ۶۰ کیلومتر از این سیاره را نشان می دهد.

سیاره‌ حلقه‌‌دار کیوان و قمرهای آن کرد. اما مانند هر داستان باشکوه دیگری، مأموریت کاسینی نیز به آخرین صفحات خود نزدیک ‌شد. روز یکشنبه سوم اردیبهشت سال جاری (٢٣ آوریل) کاسینی آخرین مانور خود را به ‌سوی قلمرو ناشناخته زحل آغاز ‌کرد. این مانور کاوشگر کاسینی را در مداری قرار ‌داد که از شکاف میان سیاره کیوان و حلقه‌های آن عبور کرد. تاکنون هیچ کاوشگری از این منطقه عبور نکرده بود.

فضاپیمای کاسینی ناسا پس از یک دهه گردش به دور زحل و قمرهای آن وارد مرحله­ی پایانی پروژه خود شد. مرحله نهایی توسط رسانه های عمومی “مرگ باشکوه” نامیده شد و کاسینی در این مرحله خود را درون جو آتشین زحل انداخت.

به گفته ناسا و تیم ماموریت کاسینی این فضاپیما در واپسین روزهای عمر خود مسیر جدید جسورانه ای را پیمود و در واقع یک ماموریت جدید را به پایان رساند.

طبق گزارش ها کاسینی ابتدا در بالای قطب شمال زحل قرار گرفت و در نهایت به سمت پایین حرکت کرده و در نزدیکی حلقه F مدتی کاوش کرد. این روند چندین بار تکرار شد تا با تنظیمات مختلف مسیریابی،  پدیده های انسلادوس قمر بزرگ این سیاره را بهتر بررسی کند. کاسینی ۲۲ بار بین درونی ترین حلقه و سیاره جست و خیز کرد و هربار به زحل نزدیک و نزدیک تر شد و سپس درون جو آتشین زحل شیرجه زد و پس از رسیدن به سرعت قابل توجه شعله ور شد.

بنابر گزارشات فضایی تیم کاسینی ترجیح دادند کاسینی خود را درون زحل بیندازد تا قمرهای آن از خطر آسیب هایی که ممکن است سوخت هسته ای این کاوشگر به حیات احتمالی آن ها بزند در امان بمانند.

Earl Maize مدیر پروژه کاسیانی در آزمایشگاه پیشرانۀ جت ناسا در بیانیه ای گفت:

ما نام “فرجام بزرگ کاسینی” را برای این مرحله مأموریت انتخاب کردیم تا بیان کننده پایان بزرگ و شکوهمند پروژه کاوشگر کاسینی باشد.

منابع:

www.natureworldnews.com
www.mizanonline.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *