المپیا و احتمال حیات

فعالیت آتشفشانی کوه المپیا در مریخ ممکن است سازنده ی حیات باشد!

یک مقاله جدید در نشریه ایکاروس بیان می­کند که این آتشفشان ممکن است درواقع یک محیط مناسب برای رشد حیات میکروبی باشد. به طورخاص یک مدل جدید که نرخ فوران آتشفشانی را بررسی می­کند نشان داده است که ممکن است جو مریخ از طریق پایین آمدن سطح اکسیژن و محدود بودن واکنش­های مبتنی بر اکسیژن، بی اکسیژن (anoxic) شده باشد.

حتی یک نگاه اجمالی به نقشه سیاره مریخ عظمت کوه آتشفشانی المپیا را آشکار می­کند. المپیا سه برابر اورست ارتفاع دارد و یکی از نگین های رشته کوه تارسیس (Tharsis) در مریخ است.

احتمالا هنگام فعالیت این آتشفشان­ها گازهای منوکسید کربن و گوگرد به هوا وارد می­شود که مشخصا تاثیرات خاصی بر جو مریخ دارد.

این نتیجه بیانگر آن است که در زمان گذشته اتمسفر مریخ  دوره­ای بدون اکسیژن را سپری کرده است. این تغییر حالت به شرایط بی اکسیژنی به طور بالقوه برای سنتز ترکیبات عالی مانند آمینواسیدها مساعد است بنابراین شرایط برای حیات در سیاره سرخ مناسب بوده است.

Stephen Sholes کاندید PHD در علوم زمین و فضا دانشگاه واشنگتن می­گوید: «ازنقطه نظر اخترزیست شناسان این نتیجه بسیار مهم است زیرا شرایط بی اکسیژنی برای منشا حیات بر روی زمین خودمان نیز فرض شده است.»

او اشاره کرد آزمایش معروف یوری-میلر (۱۹۵۰s) نشان داد که پالس الکتریکی در یک محیط با اتمسفر رقیق و آب مایع می­تواند مولکول­های ارگانیک پیچیده تولید کند. درمقابل در یک جو اکسیدکننده این مولکول­ها نیز اکسید می­شوند که برای شروع حیات اصلا مفید نیست.

باوجوداینکه فعالیت­های آتشفشانی روی مریخ چندین دهه پیش مطرح شده است اما Sholes معتقد است که تحقیقات وی متفاوت با پروژه­های قبلی ست زیرا به صورت کمی بیان می­کند چه مقدار فعالیت آتشفشانی مورد نیاز است تا شرایط لازم ایجاد شود. به طورخاص کار او کنکاش در چگونگی ایجاد این شرایط و بررسی امکان­پذیری و راهکارهایی برای تشخیص آن است.

MAVEN فضاپیمای کاوشگر ناسا اطلاعات جو امروزی مریخ را مخابره می¬کند اما در واقع کمکی به فهمیدن شرایط گذشته آن و فعالیت¬های آتشفانیش نمی¬کند.

MAVEN فضاپیمای کاوشگر ناسا اطلاعات جو امروزی مریخ را مخابره می کند اما در واقع کمکی به فهمیدن شرایط گذشته آن و فعالیت های آتشفانیش نمی کند.

Sholes می­گوید: «درست است شما برای شروع حیات به آب مایع نیاز خواهید داشت اما شرایط دیگری نیز برای وجود حیات الزامی هستند و ما روی مریخ فعالیت­های آتشفشانی را پیدا کردیم که جو مریخ را به اندازه کافی تغییر داده است تا مولکول­های زیستی مهم و پیچیده شکل بگیرند. نتایج ما نشان می­دهد که در مدل­های داده شده برای فعالیت­های آتشفشانی سیاره، اتمسفر مریخ می­توانسته به راحتی به سمت رقیق شدن و  بی اکسیژنی حرکت کند و مقداری عنصر گوگرد قابل اندازه­گیری به عنوان شاهد برجای بگذارد.» او اضافه کرد عنصر گوگرد هنوز بر روی مریخ پیدا نشده است اما باید درنظر گرفت که جستجو و مطالعه این عنصر کار دشواری بوده و برای یافتن آن امید داریم. تکنیک­های اندازه­گیری مورد استفاده­ی کنونی موجب خرد شدن به مولکول­های کوچکتر می­شوند که تشخیص اشتباه نتیجه را ممکن می­سازد.

هم­اکنون دو ماموریت به صورت اختصاصی وظیفه جستجو و تحقیق درباره جو زمین را برعهده دارند. پروژه MAVEN ناسا به بررسی روند ازدست دادن جو مریخ و ماموریت فضایی TGO (Trace Gas Orbiter) اروپا مولکول­های نادر و در اقلیت اتمسفر را کاوش می­کند.

Sholes گفت: «اتمسفر شرایط ردیابی زمان بی اکسیژنی جو را نگه نداشته است بنابراین ماموریت­های کنونی به تحقیقات دوره آتشفشان­ها که مربوط به زمان­های گذشته است مستقیما کمکی نمی­کند ولی می­توان توسط داده­های بدست آمده ازآن­ها مدل اتمسفر مریخ را تصحیح نمود.»

درنهایت ما میخواهیم مدل­ها بروزرسانی و اصلاح شوند تا بتوان بررسی کرد چه تعداد فوران می­توانسته ساختار اتمسفر را تغییر دهد و چه بازه زمانی را شامل می­شده است. اگر توانایی آن را داشتیم که فوران­های منحصربه فرد را آزمایش کنیم آنگاه می­توانستیم بفهمیم چه مقدار فوران لازم بوده تا جو به حالت بی اکسیژنی تغییر یابد.

April 7, 2017    www.livescience.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *