Space X و پرواز خصوصی به ماه

Elon Musk موسس شرکت Space X در ۲۷ فوریه اعلام کرد: «شرکت اپیس ایکس اولین مسافرت خصوصی به دور ماه را در سال ۲۰۱۸ مهیا خواهد کرد.»

اسپیس ایکس کمپانی تولید وسایل نقلیه فضایی با هدف کاهش هزینه­ی ماموریت­ها و افزایش ایمنی در سفرها مدتی ست با پیشرفت­های شگرف خود توجه علاقه­مندان به کاوش­های فضایی را به خود جلب کرده است. از بزرگترین دستاوردهای این کمپانی بازگرداندن راکت­های حامل محموله­های فضایی و استفاده مجدد از آن­هاست. ۳۰ مارس ۲۰۱۷ برای اولین بار راکت فالکون ۹ که قبلا در سال ۲۰۱۶ مورد استفاده قرار گرفته بود پرتاپ شده و سلامت به زمین بازگشت. این موفقیت بزرگ شروع گام­های بزرگتری برای این شرکت تلقی می­شود.

فضاپیمای دراگون شرکت Space X

فضاپیمای دراگون شرکت Space X

این شرکت فضایی از راکت­های سنگین خود برای رسیدن به هدف بعدی که فرستادن دو مسافر با هزینه شخصی داخل فضاپیمای دراگون است استفاده خواهد کرد. راکت سنگین فالکون شامل یک راکت فالکون ۹ به همراه دو بوستر مرحله اول اضافی می­باشد. تمام سیستم فالکون و کپسول خدمه دراگون برای پرواز ماه تحت پروسه ارزشیابی FAA قرار گرفته­اند. این مسافرت هزینه گزافی خواهد داشت و نام دو متقاضی آن هنوز اعلام نشده است. اسامی پس از تایید شدن تست سلامت این دو مسافر منتشر خواهد شد.

این سفر ممکن است یک دور طولانی به دور ماه باشد…ممکن است تماس کوتاهی با سطح ماه داشته باشند و کمی به عمق فضا رفته و دوباره به زمین بازگردند. Musk طی تلکنفرانسی بیان داشت: «تخمین می­زنیم مسیر حدود ۵۰۰۰۰۰ تا ۶۵۰۰۰۰ کیلومتر باشد.»

وی افزود: «ناسا همیشه در اولویت شرکت اپیس ایکس خواهد بود و اگر بخواهد فضانوردان خود را به عنوان اولین نفرات برای بهره­برداری از این پروژه بفرستد البته که ناسا در اولویت است.»

بخش عمده­ی کنترل فضاپیمای دراگون به صورت خودگردان انجام می­شود; بنابراین مسافران باید برای موارد اضطراری آموزش ببینند اما مسئول هدایت فضاپیما نیستند. کپسول حامل دراگون باید برای پروازهای اعماق قضا ارتقا یابد اما Musk اعلام کرد سیستم ارتباطی آن­ها برای مسافت­های طولانی­تر از سفرهای کوتاه ایستگاه فضایی طراحی شده است.

از Musk درمورد هزینه این سفر پرسیدند و وی پاسخ داد: «نمی­توانم درباره هزینه دقیق صحبت کنم و این مسئله محرمانه است اما به طور مقایسه کمی بیشتر از هزینه ماموریت سفر به ایستگاه فضایی خواهد بود.»

وی اضافه کرد: «سفر ماه برای هدف نهایی کمپانی که سازماندهی اسکان دائم در مریخ است کمک بزرگی ست. هدف بزرگ SpaceX ازسال تاسیس آن (۲۰۰۲) سرعت بخشیدن به اکتشافات فضایی با ایده تشکیل یک تمدت خودکفا در مریخ و اسکان انسان­ها در چندین سیاره بوده است.»

منابع:

February 27, 2017 Space.com

Nasa.gov

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *